Od kilkunastu lat firmy produkujące dokumenty kolekcjonerskie opinie mają zróżnicowane, nie mniej jednak tego typu produkty nieustannie cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Jakość topowych dokumentów kolekcjonerskich uzyskał poziom mistrzowski. Jednak rynek jest wypełniony produktami o różnej jakości, a różnice w cenie potrafią być spore. Jak wobec tego rozpoznać autentycznie najwyższej jakości dokument kolekcjonerski?
Topowe firmy wykorzystują poliwęglan - ten sam tworzywo, z którego produkowane są prawdziwe dokumenty. Poliwęglan produkuje unikalny, metaliczny dźwięk, którego nie zauważymy w przypadku kiepskich dokumentów zrobionych z PCV. Poliwęglan to taki materiał, który jest mocniejszy od typowego PCV, ciężej się odkształca, mniej wrażliwy na zimno.
Wszystkie dane osobowe na wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich muszą być wykonywane za pomocą grawerowania laserowego, a nie typowego druku. Produkty wyprodukowane z PCV są tańsze, ale ich poziom jest dużo słabsza.
dowód kolekcjonerski
Jak przesuniesz palcem po powierzchni dokumentu - jeśli czujecie delikatne nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są nadrukowane jakąś drukarką na wierzchu, tylko grawerowane "w wnętrzu" materiału. Nadruk UV to taki dodatek, który dostrzegasz tylko pod lampą ultrafioletową. Aby zweryfikować obecność nadruku UV, konieczna będzie specjalna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
Inną ważną cechą dokumentów premium są elementy wyczuwalne, które możecie poczuć dotykiem. Te elementy są niezwykle istotne dla dobrego dokumentu kolekcjonerskiego. Najlepszej jakości dokumenty kolekcjonerskie posiadają druk UV wykonany z starannością o detale, z utrzymaniem właściwych kolorów i wzorów zgodnych z pierwowzorem. Topowe modele posiadają nawet atrapy chipów RFID, które w autentycznych paszportach zawierają dane biometryczne. W najlepszych dokumentach kolekcjonerskich odzwierciedlenie kolorów musi sięgać blisko 100% kompatybilności z pierwowzorem. Kiepskie falsyfikaty albo w ogóle nie mają nadruku UV, albo jest on wykonany niestarannie.
W naszym prawie jazdy czy dowodzie osobistym wyjątkowym elementem jest okienko zawierające oznaczenie PL lub termin obowiązywania. To jeden z bardziej wymagających do wyprodukowania elementów, przez co wiele tanich dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie posiada, albo jest on zrobiony w sposób uproszczony, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od tworzywa bazowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia wizualne - powinny ze sobą współgrać i budować jednolitą jedność. Duży asortyment dostępnych możliwości wymaga od nabywcy znacznej wiedzy na temat jakości produkcji. Zbyt lekkie lub za bardzo cienkie dokumenty to oznaka, że producent oszczędzał na tworzywie.
Finalną, ale nie gorzej ważną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich sprawdzenia przed zakupem. Lepiej odczekać dzień dłużej, ale otrzymać fotografie gotowego dokumentu, nim zostanie przesłany. Przedstawione 10 cech to kluczowe kryteria, które pozwolą Ci odróżnić rzeczywiście premium produkt od taniego imitacji. Trzeba pamiętać, że dokumenty kolekcjonerskie to ciekawe gadżety, a ich poziom bezpośrednio wpływa się na satysfakcję z ich kolekcjonowania.
Comments on “Jak wybrać wysokiej jakości dokument kolekcjonerski - kluczowe informacje”